Ogrodzenia kute

Tematyczna strona o ogrodzeniach

Ogrodzenia kute, ale także wszelkiego rodzaju inne dodatki, takie jak kute lampy, balustrady – wszystko, czego można użyć w dekoracji budynków - od wielu lat są stosowane głównie po to, by podkreślić status właściciela. Są niejako oznaką luksusu i dobrego smaku oraz bardzo często wyrazem oryginalności i pomysłowości.

Wytwarzanie oraz cechy ogrodzenia kutego

Ogrodzenie kuteWykonaniem kutych ogrodzeń należy do dziedziny kowalstwa artystycznego. Jednak oprócz niepowtarzalności i piękna, ogrodzenia kute cechuje również trwałość.

Stworzenie takiego ogrodzenia ozdobnego to dość skomplikowany proces, rozpoczynający się oczywiście od projektu. Po jego zatwierdzeniu, niektóre części ogrodzenia powstają w wyniku kucia matrycowego (jednego z podstawowych sposobów kształtowania elementów metalowych w matrycy).

Inna część wytwarzana jest ręcznie, a następnie całość poddawana jest przeróbkom – oszlifowaniu, oczyszczeniu, odtłuszczeniu oraz bardzo ważnym procesom zabezpieczającym ogrodzenie przed korozją oraz działaniem warunków atmosferycznych.

Wady i zalety ogrodzenia kutego

Wady i zalety ogrodzenia kutego

Ogrodzenia kute wyróżnia praktycznie tylko jedna wada - są znacząco droższe od tych wykonywanych hurtowo. Tę jedyną wadę ogrodzeń kutych przyćmiewa jednak wiele zalet.

Należy do nich między innymi solidność ręcznej roboty oraz trwałość, ponieważ znaczna ilość wykonawców postanawia ocynkowywać swoje wyroby, co wzmacnia ich odporność na wszelkie czynniki atmosferyczne i mechaniczne.

Zdecydowanie najważniejszym zaletą ogrodzenia kutego jest jej niepowtarzalny charakter, nie ma bowiem dwóch takich samych egzemplarzy.

Ocynk ogniowy - zabezpieczanie i nadawanie trwałości

Ocynk ogniowy - zabezpieczanie i nadawanie trwałości

Jednym ze sposobów zabezpieczania ogrodzeń kutych jest metoda ocynkowania ogniowego. Polega ona na kąpieli gotowego produktu w ciekłym cynku o temperaturze blisko 500 stopni.

Ocynk ogniowy pozwala na dokładne pokrycie elementów ogrodzenia powłoką cynku, która chroni je przed działaniem korozji oraz sprawia, że metal staje się odporny na warunki atmosferyczne. Minusami ocynku ogniowego są powstające podczas kąpieli nierówności, które mogą przysporzyć problemów na etapie wykończeniowym, tj. malowania ogrodzenia, jednak użycie odpowiednich technologii pozwala na zminimalizowanie tego typu niedogodności.

Drugą sprawą jest potrzeba wykonania otworów technologicznych niezbędnych do wykonania całego procesu, jednak można je umiejscowić w miejscach nieprzykuwających uwagi. Trwałość tej powłoki może sięgać 50 lat.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Nie bez powodu malowanie proszkowe zyskało ostatnimi czasy na popularności. Pokrywanie ogrodzeń za pomocą farb proszkowych zapewnia gładkość powierzchni, ponieważ przyczepiają się do niej bardzo dobrze naładowane elektrycznie cząsteczki. W ten sposób można uniknąć denerwujących pęcherzyków czy zmarszczek ma malowanej powierzchni. Również dzięki temu powierzchnia farby nie pęka, a co za tym idzie, ogrodzenie staje się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

Zdecydowanie jedną z najważniejszych zalet malowania proszkowego jest brak emisji substancji rozpuszczających i rozcieńczających do środowiska, przy prawie całkowitym wykorzystaniu proszku.

Ogrodzenia kute są gwarancją wysokiej jakości i solidności. Nie wymagają ciągłej konserwacji ani naprawy. Dodatkowe metody nadawania trwałości ogrodzeniu sprawiają, że jest to element nie tylko przyciągający uwagę swoją oryginalnością, ale także i doskonała inwestycja w trwałość wykonania.