Wiele domostw obecnie otoczonych jest ogrodzeniami różnego rodzaju. Jest to nie tylko skuteczna ochrona przed wzrokiem wścibskich osób, ale także może stanowić stylowy element otoczenia, ma szansę cieszyć oko, wprawiać w zachwyt. W niektórych przypadkach nawet ogrodzenie może uchronić przed złodziejami.
Gustowne ogrodzenia drewniane ozdobą
Ogrodzenie często stanowi wizytówkę właściciela domu. To pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy i świadczy o gustach domowników.
Ogrodzenia drewniane pełnią ważną rolę estetyczną, jednakże warto postawić nie tylko na wygląd, ale także na solidność. Odpowiednio dobrane ogrodzenie może być świetnym dopełnieniem ogrodu, może nawet wzbogacić jego walory.
Drewno należy do najstarszych materiałów budowlanych, a jego funkcjonalność oraz różnorodność sprawiły, iż stało się wręcz ponadczasowe, to znaczy nieustannie jest popularne i ludzie decydują się na nie zawsze. Są po prostu uniwersalne, sprawdzają się wszędzie.
Ogrodzenia sztachetowe z drewna
Przed laty była to zdecydowanie najpopularniejsza forma ogrodzenia. Uchodzi ono również za najtańsze. Konstrukcja ta powstaje ze specjalnych przęseł, do których w pionie mocuje się deski. Same przęsła natomiast umieszcza się na wkopanych bądź wbetonowanych w podłoże metalowych lub drewnianych słupach. Deski montuje się do owych przęseł przy użyciu ocynkowanych śrub albo wkrętów.
Ogrodzenia sztachetowe nie należą do wysokich, mierzą najczęściej sto dwadzieścia lub sto pięćdziesiąt centymetrów. Natomiast deski charakteryzują się zwykle szerokością dziewięciuset milimetrów, a grubością dwudziestu milimetrów.
Ogrodzenia lamelowe - prosta ochrona
To zdecydowanie rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność. Płot ekranowy - jak zwykło się inaczej nazywać to ogrodzenie - zapewnia pełną ochronę przed widokiem z ulicy bądź też przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.
Ogrodzenia lamelowe są stosunkowo masywne. Atutem niewątpliwie jest tutaj łatwość montażu. Co więcej standardowe konstrukcje płotów ekranowych pozwalają na połączenie ich z innymi typami płotów drewnianych. Ramy paneli lamelowych wkopuje się w ziemię, przy zastosowaniu metalowych okuć - mają one za zadanie nie dopuścić do drewna wilgoci podłoża.
Ogrodzenie z bali drewnianych
Najczęściej ogrodzenia z bali drewnianych nie stanowią dobrej ochrony - są niskie i widok nie jest zbytnio ograniczony. Bale montuje się oczywiście poziomo. Ich długość może być dowolna, jednakże zwykle są to ponad dwa metry. Bale przymocowuje się do pionowych słupów, które często wkopane są po prostu w ziemię bez stosowania podmurówki.
Konstrukcję tę należy ochronić specjalnym preparatem. Najczęściej takowe ogrodzenie wyposażone jest w cztery do pięciu bali, które montowane są do wysokości stu dwudziestu, stu pięćdziesięciu centymetrów.
Ogrodzenie to nie tylko ochrona
Drewniane ogrodzenie powinno współgrać z sąsiadującymi budynkami. Ma to szansę podkreślić zalety danego domostwa, danej nieruchomości. Takowym ogrodzeniem można otoczyć domki wiejskie, domy na obrzeżach miast, na osiedlach, a także domki letniskowe. Świetnie się do tego nadadzą. Niezaprzeczalnie zaletą drewnianego ogrodzenia jest jego uroda.