Budowa ogrodzenia

Tematyczna strona o ogrodzeniach

Na ogrodzenie patrzy się z reguły całościowo. Nie wtedy jednak, kiedy zamierza się je stworzyć dla swojej posesji. Wtedy każdy jego element staje się szczególnie ważny, ponieważ co do każdego trzeba będzie podjąć jakieś decyzje.

Fundament - solidna podstawa dla ogrodzenia

Budowa ogrodzeniaKiedy w planach jest wykonanie solidnego ogrodzenia, nie można pominąć fundamentu. To na nim będzie opierać się cała konstrukcja. To dzięki niemu ogrodzenie będzie solidne i trwałe. Na nim osadza się słupki metalowe albo stawia murowane.

Fundament pod ogrodzenie wykonuje się z wylewki betonowej. Powinien być tak głęboki, by udźwignąć ciężar całej konstrukcji. Bardzo często robi się wraz z nim podmurówkę. Wykonany musi być poprawnie, dlatego powinien zająć się tym ktoś, kto dobrze się na tym zna albo zdobędzie potrzebną wiedzę.

Przęsło i jego wpływ na estetykę ogrodzenia

Przęsło i jego wpływ na estetykę ogrodzenia

Przęsłem określa się element znajdujący się między słupkami. To najbardziej rzucająca się w oczy część ogrodzenia. Ma więc kluczowe znaczenie dla tego, jak ono się prezentuje. Eleganckie przęsła pozytywnie wpływają nie tylko na wygląd płotu, ale i całej posesji oraz budynku.

Obecnie najbardziej popularne jest przęsło ze stali. Można wybrać panel ze stali 2d, czyli płaski albo 3d, czyli z elementami wypukłymi. Na estetykę ogrodzenia wpływa wygląd i wysokość przęseł. Mogą być bardziej minimalistyczne albo ozdobne. Przęsła wykonywane są także z drewna. Zamiast stalowych paneli niekiedy do odgrodzenia się służy siatka.

Słupek łączący poszczególne przęsła

Słupek łączący poszczególne przęsła

Między jednym przęsłem a drugim znajduje się słupek. Przęsła są do niego przytwierdzone. Jest prostsza i bardziej pracochłonna metoda, by go wykonać. Może powstać z cegieł czy pustaków, ale może taką rolę spełnić także umocowana w fundamencie stalowa rura. Jeden i drugi wybór pozwala uzyskać ogrodzenie eleganckie.

Jeśli jednak chodzi o tradycyjny wizerunek, to słupek powinien być murowany. Rura ze stali to nie tylko łatwiejszy, ale i tańszy pomysł na element łączący przęsła. Taki wybór bardziej je eksponuje, podczas gdy słupek murowany w większym stopniu współtworzy estetykę ogrodzenia.

Brama i furtka, czyli dostęp na teren posesji

Brama i furtka, czyli dostęp na teren posesji

Są dwa główne typy bramy. Może być dwuskrzydłowa albo przesuwna. Dwuskrzydłowa to bardziej tradycyjny wybór. Wymaga odpowiedniej przestrzeni między ogrodzeniem a garażem. Brama przesuwna nadaje posesji bardziej nowoczesny styl. Niektórzy chwalą ją za to, że nie trzeba odśnieżać tak wiele terenu, jak przy dwuskrzydłowej. Będzie ona wymagać odpowiedniej przestrzeni obok, by można ją było swobodnie odsunąć. Dobrze by było także, gdyby taka brama nie przesłaniała furtki.

Furtkę często umieszcza się niedaleko wejścia do domu. Druga możliwość to furtka niedaleko bramy. Trzeba zastanowić się nad najlepszym jej umieszczeniem. Ważny jest także jej wygląd.

Przed wykonaniem ogrodzenia dobrze jest zastanowić się nad każdym z jego elementów. Wcześniej jeszcze warto stworzyć sobie ogólne wyobrażenie, jakie ma ono być. Ogrodzenie chroni posesję, dodaje jej elegancji, zapewnia poczucie komfortu. Zasługuje więc na szczególną uwagę.